ارقام جدید یورواستات نشان می دهد که تورم در منطقه یورو در ماه اکتبر به رکورد جدید 10.6 درصد رسیده است. در کنار افزایش قیمت‌ها، سایر معیارها نشان می‌دهند که اقتصاد این بلوک سریع‌تر از پیش‌بینی‌ها در سه ماهه سوم رشد کرده است.

انتشار داده های دوگانه نظر بازار را در مورد حرکت های احتمالی بعدی بانک مرکزی اروپا (ECB) تقسیم کرده است. با گذشتن تورم از 10.3 درصد پیش بینی شده توسط بازار، فشار جدیدی بر بانک مرکزی فرانکفورت برای افزایش نرخ بهره وارد می شود. با این حال، برخی از اقتصاددانان بر این باورند که فشارهای دیگر می تواند بانک مرکزی اروپا را وادار کند که پای خود را از روی پدال افزایش نرخ بردارد.

قیمت بالای سوخت و انرژی همچنان عامل اصلی فشارهای تورمی است. از زمان شروع جنگ بین روسیه و اوکراین، قیمت نفت و گاز طبیعی تقریباً 42 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.

قیمت مواد غذایی دومین عامل اصلی تورم بود که در سال منتهی به اکتبر 13 درصد افزایش یافت. اما افزایش قیمت‌ها در کل وجود داشت، که نشان می‌دهد تورم اکنون در اقتصاد گنجانده شده است و بالاتر از هدف دو درصدی بانک مرکزی اروپا برای آینده قابل پیش‌بینی باقی خواهد ماند.

بانک مرکزی اروپا در هفته منتهی به 24 اکتبر نرخ ها را 75 واحد افزایش داد و بازارها انتظار دارند در دسامبر پس از افزایش تورم اصلی به پنج درصد، یک جهش بی سابقه، جهش مشابهی داشته باشد. اگر داده های جدید نشان دهد که اقتصاد منطقه یورو در سه ماهه چهارم در حال کند شدن است، می توان آن را تا 50 واحد افزایش کاهش داد.

معامله‌گران فارکس که روی افزایش بیشتر نرخ‌ها شرط‌بندی می‌کنند، با خبر رشد 0.2 درصدی اقتصاد منطقه یورو در سه ماهه سوم، بالاتر از 0.1 درصدی که اجماع پیش‌بینی می‌شد، راحت می‌شوند.

مشاهده رشد اقتصادی قوی تر از حد انتظار به طور کلی از یورو حمایت می کند، اگرچه اقتصاددانان هشدار می دهند که منطقه یورو نمی تواند برای مدت طولانی تری در برابر سقوط به سمت رشد منفی مقاومت کند.

یک یادداشت تحلیلگر منتشر شده توسط ING می گوید که انقباض منطقه یورو در افق است. حتی در پس زمینه رشد فزاینده، تورم همچنان با نرخ های بی سابقه ای افزایش می یابد. این نشان می‌دهد که اقتصاد منطقه یورو به سمت زمستان سختی پیش می‌رود، زیرا مطمئناً رکود در راه است.

حتی با وجود چنین نشانه‌های مطمئنی از گرمای بیش از حد اقتصادی، ING معتقد است که بانک مرکزی اروپا سرعت افزایش نرخ بهره را قبل از پایان سال کاهش خواهد داد.

با شروع ضعیف شدن شرایط اقتصادی و وقوع رکود زمستانی، ما فکر می کنیم که افزایش بعدی نرخ بهره فرانکفورت تا حدودی کمتر از 50 واحد پایه خواهد بود. با توجه به حجم کل افزایش هایی که بانک مرکزی در سال جاری انجام داده است، کاهش سرعت افزایش نرخ می تواند رشد اقتصادی بلوک را در سال 2023 کاهش دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *