سرمایه گذاران ممکن است پس از یک دوره همبستگی بازار قیمت طلا، بیت کوین را به عنوان یک دارایی امن نگاه کنند.

تحلیلگران بانک آمریکایی اوراق بهادار (BofAS) گزارشی منتشر کرده‌اند که می‌گوید ارز دیجیتال شماره یک جهان قیمت طلا را برای مدت طولانی دنبال می‌کند و به‌شدت نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران از آن به عنوان پوششی در برابر نوسانات بازار استفاده می‌کنند.

برای اینکه یک دارایی مالی به عنوان یک پناهگاه امن در نظر گرفته شود، باید بتواند از پرتفوی ها در برابر زیان های شدید در طول رکود اقتصادی محافظت کند. این امر مستلزم عدم همبستگی یا همبستگی منفی آنها با روندهای اقتصاد گسترده تر است. طلا به طور سنتی این نقش را ایفا می‌کند و در مواقع مشکل، ذخیره‌ای قوی از ارزش فراهم می‌کند.

رابطه بین بیت کوین و طلا از لحاظ تاریخی برای اندازه گیری اعتماد سرمایه گذاران به اعتبار ذخیره ارزش بیت کوین استفاده شده است. هر دو به طور موازی بین ژوئن 2021 و مارس 2022 حرکت کردند. همیشه سطحی از انحراف وجود داشت، اما همبستگی در آوریل منفی شد.

اگر دو یا چند دارایی همبستگی مثبتی را نشان دهند، می توان فرض کرد که به محرک های بازار یکسان پاسخ می دهند. اگر آنها یک همبستگی منفی را نشان دهند، احتمالاً عکس آن صادق است.

در پایان ماه اوت، رابطه بین طلا و بیت کوین به حالت مثبت بازگشت، در حالی که در اوایل اکتبر این همبستگی شدیدتر شد و به بالاترین نقطه در دوازده ماه گذشته رسید.

در آن دوره، رابطه بیت کوین با شاخص های S&P 500 و Nasdaq 100 سهام بلوچیپ نیز به بالاترین حد خود رسید، اگرچه تحلیلگران BoAS می گویند که این همبستگی در دو هفته گذشته شروع به کاهش کرده است.

همبستگی مثبت آهسته با سهام بلو چیپ و افزایش سریع همبستگی با طلا به ما می گوید که سرمایه گذاران شروع به نگاه کردن به بیت کوین به عنوان یک پناهگاه نسبتا امن برای محافظت از پرتفوی ها در برابر عدم اطمینان کلان کرده اند و منتظر تحقق پایین بازار هستند.

در اواسط اکتبر، داده های جدید نشان داد که بیت کوین برای اولین بار از سال 2020، از هر دو شاخص نزدک و اس اند پی 500 پایدارتر شده است.

اکتبر برای بیت کوین عمدتاً بدون حادثه بوده است، که در زمان نگارش این مقاله تنها 1.1 درصد نسبت به ماه قبل افزایش داشته است.

BTC وارد حالت پایداری می شود
در حالی که کریپتو به عنوان یک طبقه دارایی شهرت خوبی برای نوسانات دارد، به نظر می رسد بیت کوین در دوره ای از آرامش نسبی قرار گرفته است.

داده های منتشر شده در هفته گذشته نشان داد که نوسانات 20 روزه بیت کوین برای اولین بار در نزدیک به دو سال از اوج و فرود شاخص سهام نزدک پیروی کرده است. در حالی که قیمت بیت کوین از ابتدای سپتامبر کم و بیش یکسان بوده است، هر دو نزدک و S&P 500 در مدت مشابه حدود 11 درصد کاهش یافته اند.

قیمت بیت کوین از لحاظ تاریخی با سهام فناوری مرتبط بوده است، هرچند که نسبت به سایر دارایی ها تمایل بیشتری به نوسان دارد. با وجود دستاوردهای چشمگیر منتشر شده در سال 2021، رتبه بتای بالای آن قبلاً بسیاری از سرمایه گذاران را از تکیه بر آن به عنوان دارایی امن باز داشته است.

پس از اینکه تورم اصلی ایالات متحده به بالاترین حد خود در 40 سال گذشته رسید، قیمت آن به پایین ترین حد خود که آخرین بار در سال 2020 در هفته اول اکتبر مشاهده شده بود، سقوط کرد. قیمت هر دو بیت کوین و استیک با توجه به اخبار قبل از بازگشت به محدوده قبلی خود کاهش یافتند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *