پیش بینی ضعیف توسط تحلیلگران لندنی Capital Economics حاکی از آن است که AUD و NZD به سمت زیان های بیشتری می روند زیرا سقوط بازارهای سهام جهانی و قیمت های ولرم کالاها در سال 2023 حمایت نمی شود.

در یادداشتی به سرمایه گذاران که این هفته منتشر شد، این شرکت گفت که در حالی که دلار استرالیا و نیوزیلند قبلاً کمتر از پیش بینی های منفی پایان سال خود بوده است، “ما اکنون معتقدیم که هر دو در مواجهه با بادهای مخالف سال 2023 بیشتر کاهش خواهند یافت.”

در بیشتر سال‌های 2022، استرالیا یکی از شرکت‌های اصلی با عملکرد بهتر بوده است و تنها با گرین‌بک (-13 درصد)، دلار کانادا (-5.4 درصد) و فرانک (-5.2 درصد) پیشی گرفته است.

اما با نگاهی به بازه‌های زمانی 30 روزه و 7 روزه قبلی، AUD بدترین عملکرد را در این زمینه انجام داد که نشان‌دهنده افزایش ضعف در کوتاه‌مدت است.

دلار نیوزیلند نیز در بیشتر سال 2022 عملکرد خوبی داشته است و در کنار سایر ارزهای کالایی زمانی که حمله روسیه به اوکراین باعث افزایش قیمت کالاها شد، به سمت بالا حرکت کرد.

با این حال، کیوی بر خلاف همسایه ضد پود خود، در هفته‌های اخیر عملکرد ضعیفی داشته است.

برخلاف آنچه در اوایل سال جاری دیدیم، باور نداریم که قیمت کالاها برای حمایت از AUD و NZD در سال 2023 کافی باشد.

کاپیتال اکونومیکس معتقد است که قیمت کالاها می‌تواند در برابر این دو ارز حرکت کند، تا حدی به دلیل حساسیت قیمت‌های صادرات عمده آنها به تقاضا از چین. کپیتال می گوید چشم انداز کوتاه مدت اقتصادی در چین “در حال حاضر تیره و تار به نظر می رسد”.

به نظر می‌رسد که پس‌زمینه اقتصاد جهانی برای ارزهای حساس به ریسک مانند AUD و NZD حمایتی نمی‌کند.

با توجه به اینکه اقتصاد جهانی احتمالاً وارد رکود شده است، عوامل خارجی برای هر دو اقتصاد نامطلوب باقی خواهند ماند. بانک‌های مرکزی سیاست‌های پولی خود را در حالت جنگ‌طلب تشدید می‌کنند در حالی که تقاضا همچنان در حال کاهش است.

احساسات ریسک سرمایه گذاران در بیشتر سال 2022 رو به کاهش بوده است و تحلیلگران سرمایه بر این باورند که برای مدتی به همین منوال باقی خواهد ماند و افزایش نرخ بهره فدرال رزرو عامل بسیاری از کاهش عملکرد پیش بینی شده است.

واگرایی بانک مرکزی
در حالی که فدرال رزرو آمریکا به سرعت در حال افزایش نرخ های بهره است، انتظار می رود بانک های مرکزی استرالیا و نیوزلند از سرعت افزایش نرخ بهره جلوگیری کنند. کپیتال بر این باور است که سرمایه گذاران از سیاست پولی فشرده بانک مرکزی استرالیا (RBA) و بانک مرکزی نیوزلند (RBNZ) تخفیف می گیرند.

بازارهای املاک در هر دو کشور در معرض کاهش شدید رشد در ماه‌های آینده قرار دارند زیرا نرخ‌های بهره بالاتر وام‌های مسکن را مقرون به صرفه‌تر می‌کند.

زمانی که بازارهای مسکن شکننده مسلط هستند، بانک‌های مرکزی در صورت افزایش سریع نرخ‌های بهره، خطر ایجاد بحران‌های جدید را دارند.

ما منتظر یک رکود شدید در بازارهای مسکن استرالیا و نیوزلند هستیم که می‌تواند به ضعف اقتصادی گسترده‌تر بیفزاید و RBA و RBNZ را وادار به کاهش نرخ بهره در سال آینده کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *