در حالی که حجم کلی فروش NFT در ماه سپتامبر تا حد زیادی ثابت ماند، برخی نکات برجسته وجود دارد. اعداد DappRadar نشان می‌دهند که NFT‌های اتریوم با ارزش بالا در حال انجام معاملات ثابت هستند و تقاضا برای NFT‌های Solana در حال افزایش است.

این شرکت در ماه سپتامبر 945 میلیون دلار از حجم کل معاملات NFT را دنبال کرد، رقمی که معاملات مشکوک شستشو را حذف می کند. این رقم در ماه آگوست 925 میلیون دلار و 914 میلیون دلار در ماه جولای افزایش یافته است.

روند مثبت، با این حال، بازار NFT از ژوئن به مرز یک میلیارد دلار نرسیده است و در مقایسه با جنون اواخر 2021 / اوایل 2022 در رکود باقی می ماند. برای مثال، در ژانویه، DappRadar می گوید که بازار به حدود 5.4 میلیارد دلار رسیده است. در حجم معاملات NFT ارگانیک. این بدان معناست که حجم از ژانویه تا سپتامبر 80 درصد یا بیشتر کاهش یافته است.

DappRadar در یادداشتی همراه با این تحقیق گفت که چند دلیل احتمالی برای رکود مداوم بازار NFT وجود دارد. قیمت کریپتو در سال 2022 به شدت کاهش یافته است و اتریوم (ETH) از ژانویه 65 درصد سقوط کرده است. تحولات ژئوپلیتیکی و روندهای کلان اقتصادی گسترده تر، هم بازارهای ارزهای دیجیتال و هم بازارهای مالی سنتی را تحت الشعاع قرار داده و سرمایه گذاران را ریسک گریزتر کرده است.

نتیجه مجموعه ای از خریداران است که تمایل کمتری به استفاده از آخرین دارایی دیجیتال مرسوم دارند. با این حال، NFT ها هنوز میلیون ها نفر فروخته می شوند و نشانه هایی از تجدید حیات اخیر وجود دارد. نزدیک به 8.8 میلیون NFT در ماه سپتامبر معامله شد که در مقایسه با 7.7 میلیون در آگوست و 5.7 میلیون در جولای افزایش داشت. این سومین مجموع ماهانه بزرگ برای سال 2022 تا به امروز است، اگرچه ژانویه با 12.11 میلیون NFT فروخته شده همچنان بالاترین میزان آب است.

DappRadar گفت: «تقاضا برای NFT ها به هیچ وجه ناپدید نشده است. “ما معتقدیم که بازار در حال یافتن سطح خود در مورد NFT ها است، و کمی از حباب ایجاد شده در اطراف مجموعه های برجسته ای که فروش میلیون دلاری ایجاد کرده بودند، عقب نشینی می کند.”

سولانا اسپایکس
DappRadar به روند جالب دیگری اشاره کرد. فروش Solana NFT در هفته‌های اخیر به دلیل پروژه‌های موفقی مانند ABC و y00ts افزایش جزئی داشته است. DappRadar گفت که نزدیک به 130 میلیون دلار فروش Solana NFT در ماه گذشته را ردیابی کرده است که تقریباً دو برابر 68 میلیون دلاری است که در ماه اوت مشاهده شد.

داده های این شرکت همچنین نشان می دهد که تسلط OpenSea در بازار NFT در حال کمرنگ شدن است. اگرچه هنوز هم بازار NFT پیشرو است و در ماه گذشته 350 میلیون دلار حجم داد و ستد داشت، بازار تازه تاسیس X2Y2 با حجم معاملات 296 میلیون دلاری به سرعت در حال بسته شدن بود. بازار سولانا Magic Eden در ماه سپتامبر 127 میلیون دلار را تجربه کرد.

همچنین چند فروش با مشخصات بالا و قیمت بالا اتفاق افتاده است که نشان می دهد ممکن است هنوز در بازار زندگی وجود داشته باشد.

جدیدترین افت هنر مولد از تایلر هابز مبتکر NFT در 28 سپتامبر نزدیک به 17 میلیون دلار فروش اولیه داشت، در حالی که فروش ثانویه در چهار روز گذشته به 27 میلیون دلار رسید. در همین حال، در آخر هفته، یک CryptoPunks NFT تنها 4.5 میلیون دلار در بازار ثانویه کسب کرد.

با نگاهی به دورنمای احتمالی بازار NFT در شش ماه آینده، DappRadar گفت که روزهای فروش ماهانه پنج یا شش میلیارد دلاری به این زودی ها باز نمی گردد. حباب گمانه زنی اولیه در مورد NFT ها ظاهر شده است.

اما این شرکت معتقد است که در صورت بهبود روندهای اقتصادی گسترده تر، بازار دوباره رشد خواهد کرد و به طور بالقوه به محدوده فروش ماهانه 2 میلیارد دلار باز خواهد گشت.

یکی از محرک‌های بالقوه رشد، افزایش فعالیت NFT توسط نام‌های تجاری خانگی مانند Starbucks و Ticketmaster است، به‌علاوه این که اگر فضای بازی NFT در حال شکل‌گیری کشش پیدا کند، احتمال افزایش دیگری در پذیرش وجود دارد.

این شرکت می گوید: «پتانسیل فعالیت بازار جدید ناشی از بازی های NFT می تواند بسیار زیاد باشد. «در کمتر از دوازده ماه، ما می‌توانیم شاهد یک بازار کاملاً متفاوت NFT باشیم که ناشی از سر و صدای برخی دارایی‌های بازی NFT است.»

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *