بر اساس نظرسنجی رویترز، اقتصاد ایالات متحده در سال آینده به سمت یک رکود کوتاه و کم عمق پیش می رود. این نظرسنجی همچنین گزارش می دهد که اقتصاددانان به اتفاق آرا انتظار داشتند که فدرال رزرو آمریکا در 14 دسامبر به افزایش 50 واحدی کمتر نرخ بهره اقدام کند.

یافته های کلیدی
فدرال رزرو حداقل نیمی دیگر از نرخ ها را در اوایل سال جدید دارد، در حالی که تورم هنوز بسیار بالاتر از هدف 2 درصدی فدرال رزرو است، حتی اگر اقتصاددانان احتمال رکود اقتصادی در سال 2023 را 60 درصد ثابت کنند.

پس از افزایش نرخ وجوه فدرال 75 واحد پایه در هر یک از چهار جلسه قبلی، همه 84 اقتصاددان شرکت کننده در نظرسنجی 2 تا 8 دسامبر انتظار داشتند که بانک مرکزی این بار نیم درصد کمتر به 4.25-4.50 درصد برسد.

در حالی که بانک مرکزی تنها تلاش می‌کند تا مقداری درد و نه یک رکود تمام عیار را ارائه دهد، اقتصاددانان که به عنوان گروهی در پیش‌بینی رکودها کند هستند، احتمال یک در دو سال را از 63 درصد به 70 درصد افزایش دادند.

این نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران و بازارهای سهام ممکن است در ماه گذشته با خوش‌بینی نسبت به اینکه بزرگ‌ترین اقتصاد جهان ممکن است به طور کامل از رکود عبور کند، پیشی گرفته‌اند. این در حال حاضر در جریان های امن به دلار آمریکا نشان داده شده است.

اگرچه انتظار می‌رود که نرخ وجوه فدرال در اوایل سال آینده به 4.75٪ -5.00٪ مطابق با معاملات آتی نرخ بهره برسد، یک سوم اقتصاددانان، 24 از 72 اقتصاددان، انتظار داشتند که این نرخ بالاتر برود.

حدود 60 درصد از اقتصاددانان، 27 نفر از 45 نفر، که پیش‌بینی‌های تولید ناخالص داخلی (GDP) سه ماهه را ارائه کردند، انقباض را برای دو فصل متوالی یا بیشتر در مقطعی در سال 2023 پیش‌بینی کردند.

اکثریت بزرگی از اقتصاددانان، 35 از 48 اقتصاددان، گفتند که هر رکودی کوتاه و کم عمق خواهد بود. هشت نفر گفتند طولانی و کم عمق هستند، در حالی که چهار نفر گفتند هیچ رکودی وجود نخواهد داشت. یکی گفت کوتاه و عمیق.

بیش از 75 درصد از اقتصاددانان، 29 نفر از 38 نفر، که به سؤالی جداگانه پاسخ دادند، گفتند که خطر پیش‌بینی‌های تولید ناخالص داخلی آنها به سمت پایین منحرف شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *