با توجه به شهرت خود به عنوان یک طبقه دارایی که با فراز و نشیب های شدید مشخص شده است، کریپتو در هفته های اخیر بی ثبات نبوده است.

طبق داده‌های جدید شرکت تحلیل بلاک چین Kaiko، نوسانات ۲۰ روزه BTC برای اولین بار در ۲۴ ماه گذشته مشابه NASDAQ بوده است. در یک تعویض غیرمنتظره نقش ها، قیمت بیت کوین از ابتدای سپتامبر کم و بیش یکسان بوده است. NASDAQ و S&P 500 به ترتیب 12 درصد و 11 درصد در مدت مشابه افت داشته اند.

قیمت بیت کوین از لحاظ تاریخی با سهام فناوری مرتبط بوده است، هرچند با «بتا» (میل به نوسانات) بالاتر از سایر دارایی های مالی. با وجود دستاوردهای چشمگیر منتشر شده در سال 2021، رتبه بتای بالای آن باعث شده بسیاری از سرمایه گذاران به عنوان دارایی امن به آن اعتماد نکنند. علیرغم افت قیمت در ماه ژوئن، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بزرگ، پس از گرین بک قدرتمند، برخی از دارایی های با بهترین عملکرد در سه ماهه سوم بوده اند.

پس از اینکه تورم اصلی ایالات متحده به بالاترین حد خود در 40 سال گذشته رسید، قیمت بیت کوین به پایین ترین حد خود که آخرین بار در سال 2020 در هفته منتهی به 10 اکتبر مشاهده شده بود، کاهش یافت. BTC و سهام هر دو در اخبار سقوط کردند، قبل از اینکه به سرعت به محدوده قبلی خود بازگردند.

سقوط قبلی که در ماه ژوئن مشاهده شد، پس از انتشار داده‌های تورم آمریکا در ماه مه، که نشان داد قیمت‌های مصرف‌کننده با نرخ گرم 8.7 درصد افزایش یافته است. سرمایه‌گذاران آن را نشانه‌ای می‌دانستند که فدرال رزرو به این زودی مسیر سیاست تهاجمی خود را تغییر نمی‌دهد، و این امر باعث حرکتی کاهش ریسک شد که پول را از دارایی‌های پرریسک‌تر دور کرد.

با این حال، در حالی که تورم بالا برای ماه‌ها ثابت مانده است، عملکرد قیمت کریپتو با به‌روزرسانی‌های بعدی معیار تورم شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) افزایش پیدا نکرده یا کاهش نیافته است. از سوی دیگر، سهام در کاهش آهسته اما پیوسته بوده است.

ثبات بیت کوین با توجه به موضع جنگ طلبانه بانک های مرکزی در سرتاسر جهان که بسیاری از اوراق قرضه را به فرصتی برای سودهای سریع تبدیل کرده است، بیشتر قابل توجه بوده است. همانطور که رویترز در ماه سپتامبر گزارش داد، سیاست فدرال رزرو باعث افزایش سرسام آور بازده اوراق قرضه شده است.

ویل کلمنته، تحلیلگر بلاک چین در وبلاگی در ماه اکتبر اشاره کرد که نوسانات بازار خزانه داری بسیار بیشتر از نوسانات بیت کوین در سه ماهه سوم بوده است. در آن زمان، نوسانات قیمت سهام در مقایسه با حرکت قیمت بیت کوین به بالاترین حد خود رسید.

با وجود ضعف دارایی های جهانی در برابر دلار، حتی سازمان ملل از فدرال رزرو خواسته است تا از افزایش بیشتر نرخ بهره بکاهد. با این حال، در حال حاضر، بانک‌های مرکزی واشنگتن هیچ نشانه‌ای از تسلیم شدن ندارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *