هفته گذشته 3 جلسه مهم بانک مرکزی در اواخر اکتبر/اوایل نوامبر را گردآوری کرد. هر 3 صعود طبق انتظار بود. RBA نرخ ها را 25bps افزایش داد و انتظار می رود که افزایش بیشتری داشته باشد. FOMC نرخ ها را 75bps افزایش داد، اما هشدار داد که نرخ پایانه در حال حاضر مهمتر از سرعت افزایش نرخ است. BOE همچنین نرخ ها را 75 واحد در ثانیه افزایش داد، با این حال بازارها را متذکر شد که نرخ پایانه کمتر از آنچه بازارها پیش بینی می کنند، خواهد بود. مراقب تداوم نوسانات باشید زیرا نتایج این هفته ادامه دارد. علاوه بر این، انتخابات میان دوره ای آمریکا روز سه شنبه برگزار می شود. نوسان در مجلس نمایندگان یا سنا کار را برای بایدن دشوارتر می کند تا برنامه خود را به سرانجام برساند. همچنین، فراموش نکنید که هنوز فصل درآمد است و بازارها اطلاعات مربوط به CPI را از ایالات متحده در روز پنجشنبه خواهند دید!

بانک های مرکزی

RBA در هفته گذشته نرخ های خود را 25 واحد در ثانیه افزایش داد تا نرخ نقدی خود را همانطور که انتظار می رفت به 2.85٪ برساند. علاوه بر این، بانک مرکزی اکنون تورم را در سال جاری به اوج خود در حدود 8 درصد می‌بیند، در حالی که قبلاً 7.75 درصد بود. این کمیته همچنین چشم انداز تورم سال 2023 را به 4.75 درصد و چشم انداز تورم سال 2024 را به 3 درصد افزایش داد. RBA اعلام کرد که انتظار دارد نرخ بهره را در دوره پیش رو افزایش دهد، اما اندازه و زمان آن با داده های دریافتی و ارزیابی هیئت مدیره از چشم انداز تورم و بازار کار تعیین می شود. لو، فرماندار RBA اضافه کرد که در صورت لزوم می‌تواند به افزایش نرخ‌های بیشتر بازگردد، اما در صورتی که شرایط اقتضا کند، همچنان در حالت تعلیق باقی می‌ماند.

FOMC هفته گذشته نرخ ها را 75 واحد در ثانیه افزایش داد تا همانطور که انتظار می رفت، نرخ بهره صندوق های فدرال رزرو را به محدوده 3.75٪ -4.00٪ برساند. نکته جالب این است که بیانیه کمیته به‌عنوان کذب تلقی می‌شود که گفته است: «در تعیین سرعت افزایش نرخ‌ها، سیاست فشرده‌سازی تجمعی، تأخیرهای سیاست‌ها و تحولات اقتصادی و مالی را در نظر خواهیم گرفت». بسیاری این باور را داشتند که فدرال رزرو در نشست دسامبر سرعت افزایش نرخ بهره را 50 واحد در ثانیه کاهش خواهد داد. با این حال، در طول کنفرانس مطبوعاتی، احساسات تغییر کرد. عبارات متعددی وجود داشت که این احساسات را از کفر به شاهین تبدیل کرد، مانند “داده های دریافتی نشان می دهد که سطح نهایی نرخ ها بالاتر از پیش بینی های قبلی خواهد بود”، “افزایش نرخ ها مهم تر از سرعت سخت گیری است”. و “مکث چیزی نیست که در مورد آن فکر کنیم یا حتی در مورد آن بحث کنیم”. آیا فدرال رزرو در جلسه بعدی نرخ بهره را افزایش خواهد داد؟ چنین به نظر می رسد. با این حال، بازارها باید منتظر توضیحات بیشتر از سوی سخنرانان فدرال رزرو و همچنین گزارش CPI باشند که قرار است این هفته منتشر شود.

BOE هفته گذشته با اکثریت 7-2 به افزایش 75 واحدی نرخ بهره رای داد. افزایش بزرگ نرخ بهره را به 3 درصد رساند. نکته اصلی این جلسه این بود که کمیته خاطرنشان کرد که اوج نرخ بهره احتمالاً کمتر از آنچه بازارها عنوان می کنند است. علاوه بر این، احتمال یک رکود اقتصادی 2 ساله در پیش است. این کمیته تورم را به اوج خود 10.9 درصد می‌بیند. با این حال، بیلی گفت که بازارها نرخ پایانی 5.25 درصدی را مشاهده کردند که به این معنی است که کمتر از آن خواهد بود. وی همچنین افزود که اقتصاد ممکن است در سه ماهه سوم ۰.۵- درصد کاهش یافته باشد. اولین نگاه به تولید ناخالص داخلی بریتانیا برای سه ماهه سوم در روز جمعه گزارش خواهد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *