تحلیلگران می گویند که پس از عملکرد نامطلوب طی دو هفته گذشته، پوند در این هفته حتی بیشتر از این کاهش خواهد یافت. با این حال، پس از افزایش برنامه ریزی شده نرخ بهره بانک انگلستان در روز پنجشنبه و اولین «بودجه کوچک» دولت تراس در روز جمعه، یک چشم انداز ضعیف برای افزایش می تواند تحقق یابد.

دو برابری مالی و پولی پس از دوره‌ای خواهد رسید که حفره پوند در برابر دلار به سطوحی که از سال 1985 مشاهده نشده بود، خواهد رسید. استرلینگ در مقابل یورو به پایین‌ترین سطح خود رسیده است که از مارس 2021 مشاهده نشده است.

داده‌های ناامیدکننده خرده‌فروشی در بریتانیا کاهش پوند را تسریع کرده و اقتصاددانان را بر آن داشته تا هشدار دهند که اقتصاد بریتانیا در حال حاضر در رکود است. خرده‌فروشی در ماه منتهی به آگوست 1.7 درصد کاهش یافت و پیش‌بینی کاهش 0.5 درصدی کاهش یافت.

GBP/EUR به پایین ترین سطح 1.1398 سقوط کرد در حالی که نرخ GBP/USD به پایین ترین سطح 1.1349 سقوط کرد.

یک یادداشت تحلیلی از واحد استراتژی بارکلیز FX می گوید که به دلیل احساسات منفی مصرف کننده، پوند در برابر دلار به پایین ترین حد در 37 سال اخیر سقوط کرده است. “کاهش خرده فروشی به وضوح اقتصاد را گام بزرگی به رکود نزدیک تر می کند.”

بارکلیز می‌گوید این ارقام نشان می‌دهد که BoE نرخ‌ها را با شدت کمتری نسبت به فدرال رزرو ایالات متحده افزایش خواهد داد و به طور بالقوه به افزایش 50 واحدی به 2.25 درصد خواهد رسید.

اگر این اتفاق بیفتد، درد بیشتری را برای پوند به همراه خواهد داشت و انتظارات بازار برای افزایش 75 امتیازی را ناامید می‌کند. انحراف از افزایش 75 واحدی مورد انتظار در فدرال رزرو به طور قطع به نفع گرینبک خواهد بود.

به نظر می رسد که BOE از زیر پا گذاشتن بازارهای FX خوشحال است
در چرخه افزایش نرخ فعلی، خیابان Threadneedle به طور مداوم در برابر انتظارات معامله گران کمتر ارائه شده است و به نظر می رسد خوشحال است که ارزش پوند را از دست داده است.

یک تحلیل بازار از Credit Suisse می‌گوید که در حال حاضر «ترس افزایش‌یافته» وجود دارد که BOE یک بار دیگر دچار شکست شود و به جای نشان دادن اعتبار مبارزه با تورم در واشنگتن و فرانکفورت، 50 واحد افزایش یابد.

به ویژه بانک مرکزی اروپا نسبت به بانک انگلستان جنگ طلب تر دیده می شود. Credit Suisse می‌گوید که اگر جلسه پنج‌شنبه BOE پیام اشتباهی را ارائه دهد، «GBP با مشکل بزرگی مواجه خواهد شد».

در واقع، تحلیلگران بانک بر این باورند که BoE باید برای بازگرداندن اعتبار و خروج استرلینگ از رکود چند هفته‌ای خود، فراتر از آن عمل کند تا 100 واحد افزایش داشته باشد.

اگر این اقدام جسورانه باعث افزایش بازدهی دارایی‌های بریتانیا می‌شود، و مشوق ورود سرمایه‌های خارجی بیشتر به سرمایه‌گذاران خارجی است که می‌تواند کسری حساب جاری مزمن بریتانیا را تامین کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *