استرلینگ در روز سه‌شنبه 8 نوامبر پس از ثبت یک بهبود قوی در روز دوشنبه، ملایم‌تر بود، زیرا عملکرد قیمت نشان می‌داد که پوند تحت تأثیر عوامل جهانی در یک هفته قرار گرفته است که بر داده‌های اقتصادی داخلی ضعیف بود.

با این حال، تحلیلگران می گویند که چشم انداز داخلی بریتانیا “چالش برانگیز” باقی مانده است و افزایش پوند در 48 ساعت گذشته ممکن است پایدار نباشد.

پوند با وجود نگرانی‌ها همچنان بهترین عملکرد را در روز دوشنبه داشت، زیرا بازارهای جهانی رشد رالی را از جمعه گذشته تمدید کردند و به ارز بریتانیا فرصت دادند تا بخشی از ضررهای متحمل شده پس از نشست پنجشنبه گذشته بانک انگلستان را جبران کند.

اگر موسیقی خلق و خوی در بازارهای جهانی همچنان خوش بین باشد، بهبود استرلینگ ممکن است تا اواسط هفته ادامه یابد.

تحلیلگران ارزی بارکلیز در یک تفسیر هفتگی بازار نوشتند: «اگر احساسات ریسک باقی بماند، باید شاهد افزایش اندک استرلینگ باشیم.

بازارهای سهام جهانی در روز جمعه 4 نوامبر افزایش یافتند و در آغاز این هفته دوشنبه در آنجا ماندند زیرا سرمایه گذاران شرط می‌بندند چین در حال آماده شدن برای پایان دادن به سیاست‌های خود در برابر کووید صفر است. اقتصاددانان بر این باورند که چنین اقدامی می‌تواند به اقتصاد متزلزل جهانی ضربه‌ای بسیار ضروری بدهد و ارزهای حساس به ریسک مانند پوند را تشویق کند.

نرخ پوند به یورو در هفته گذشته به 1.1382 کاهش یافت اما در زمان نگارش این مقاله به 1.14576 رسید. نرخ مبادله پوند به دلار در روز دوشنبه با یک درصد کامل افزایش یافت و در زمان نگارش این مقاله به 1.15362 رسید.

بانک مرکزی انگلیس روز پنجشنبه گذشته (3 نوامبر) نرخ بهره را 75 واحد افزایش داد، اما هشدار داد که بعید است نرخ بهره به اندازه حدودا بالا برود. 5.25 درصد سرمایه گذاران قبل از اعلام این خبر منتظر بودند.

آیا GBP سال را همانطور که شروع کرده به پایان می رساند؟
استرلینگ سال 2022 را در ژانویه و فوریه به لطف بازگشت اقتصادی پس از Omicron، به علاوه انتظارات در آن زمان که BOE در حال آماده شدن برای افزایش نرخ بهره جدید بود، آغاز کرد.

اعداد دفتر آمار ملی (ONS) نشان داد که فروش خرده فروشی تقریباً دو درصد ماه به ماه در ژانویه افزایش یافته است، که پیش بینی های اجماع یک درصدی را پشت سر گذاشته و از رقم منفی 4 درصدی دسامبر پیشی گرفته است.

در یک تحلیل بازار که در هفته 21 فوریه منتشر شد، واحد استراتژی FX ING گفت که فروش خرده‌فروشی بریتانیا در ژانویه با انتقام‌آمیز بازگشت و نگرانی‌های Omicron شروع به از بین رفتن کرد. استرلینگ در مقایسه با یورو و ارزهای شمال اروپا مانند کرون نروژ، نسبتاً کمتر در معرض نوسانات منفی در احساسات ژئوپلیتیکی به نظر می رسد.

داده‌های ONS همچنین نشان می‌دهد که سفرهای رفت‌وآمد در مهم‌ترین شهرهای بریتانیا به سطح قبل از Omicron بازگشته است، و از انتظارات پشتیبانی می‌کند که فوریه به‌عنوان شروع یک بازگشت قوی در رشد در یادها بماند.

ING می گوید آخرین اعداد اتوبوس، قطار و حمل و نقل نشان می دهد که دفاتر و خدمات در مرکز لندن اکنون به همان اندازه شلوغ هستند که قبل از Omicron بودند.

این ارقام پس از اعلام پایان همه محدودیت‌های مرتبط با کووید-19 در انگلستان توسط وست‌مینستر، حتی حذف اقدامات آزمایشی سخت‌گیرانه‌ای که برای سفر در نظر گرفته شده بود، پس از مشخص شدن اینکه Omicron نسبت به موج‌های قبلی کرونا بسیار کمتر کشنده است، به دست می‌آیند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *