داده های جدید شرکت تحلیل بازار CryptoSlam نشان می دهد که فروش مجموعه NFT اتریوم در بازارهای ثانویه از روز جمعه، 11 مارس، در مجموع به 19 میلیون دلار رسیده است که در عرض چند روز 1200 درصد جهش داشته است.

چی شد؟ در روز پنجشنبه، 10 مارس، Larva Labs خانه اصلی NFT، سرمایه‌گذاران کریپتو را با اعلام اینکه Yuga Labs، سازندگان مجموعه فوق‌العاده موفق Bored Ape Yacht Club، با خرید IP برای پروژه محبوب CryptoPunks خود، متعجب کرد. هنگامی که این خبر در شبکه های بین المللی منتشر شد، فروش CryptoPunks NFT به شدت افزایش یافت.

تحلیلگران بر این باورند که خریداران تازه کار NFT به امید دستیابی به دستاوردهای بیشتر برای پروژه CryptoPunks به بازار هجوم می آورند. آزمایشگاه یوگا در کمتر از یک سال باشگاه قایق بادبانی Bored Ape را به پدیده ای مبتنی بر رمزارز تبدیل کرد. شاید آنها بتوانند همین کار را برای CryptoPunks انجام دهند.

در یک بیانیه مطبوعاتی، Yuga Labs گفت که حقوق IP را برای تصاویر CryptoPunks جداگانه به دارندگان مربوطه واگذار می کند، مشابه نحوه برخورد با مالکیت تصاویر Bored Ape خود. این یک جزئیات مهم با توجه به رکورد قبلی CryptoPunks است. برخی از مالکان گذشته شکایت کرده‌اند که این شرکت راهنمایی‌های متناقضی در مورد توانایی آنها در کسب درآمد از تصاویر NFT خود در گذشته ارائه کرده است (اطلاعات بیشتر در زیر).

علاوه بر افزایش حجم فروش، قیمت کم‌هزینه‌ترین NFT در این پروژه از زمان اعلام این خبر تا 12 درصد افزایش یافته است، به قیمت بیش از 76 ETH (حدود 194000 دلار) در زمان نگارش مقاله.

همچنین بخشی از این معامله IP پروژه Meebits NFT Larva Labs است. CryptoSlam می گوید فروش Meebits NFT نیز از جمعه گذشته افزایش یافته است و در مجموع به 19 میلیون دلار رسیده است. این نشان دهنده افزایش 500 درصدی است. قیمت Meebits NFT با کمترین قیمت نیز 30 درصد افزایش یافته و به نزدیک به 6 ETH (حدود 14800 دلار آمریکا) رسیده است.

در حالی که این اتفاق افتاده است، مجموعه بحث برانگیز “V1 CryptoPunks Wrapped”، طیفی از NFT های اتریوم تولید شده توسط کاربر که از نسخه معیوب (و اکنون کنار گذاشته شده) قرارداد هوشمند CryptoPunks استفاده می کنند، نیز شاهد افزایش تقاضا بوده است. از زمان اعلام فروش به آزمایشگاه یوگا، فروش به میزان چشمگیر 6693 درصد افزایش یافته است. Larva Labs قبلاً این پروژه معیوب را رد کرده بود. با وجود این، از جمعه گذشته (11 مارس) بیش از 1.7 میلیون دلار فروش ثانویه داشته است.

پروژه Bored Ape Yacht Club یوگا مورد توجه قرار گرفته است. این پروژه با افزایش فروش 7 میلیون دلاری NFT، 300 درصد نسبت به مدت مشابه افزایش یافته است. پایین ترین قیمت قیمت میمون 11 درصد افزایش یافته است و در حال حاضر با 81 ETH (حدود 209000 دلار آمریکا) به فروش می رسد.

کلوپ قایق بادبانی میمون جدیدتر یوگا 4.6 میلیون دلار فروش داشته است که نزدیک به 80 درصد افزایش را نشان می دهد. حداقل قیمت Mutant Apes نه درصد افزایش یافته و به 18 ETH (نزدیک به 45000 دلار آمریکا) رسیده است.

آمار کامل برای CryptoPunks حجم معاملات ثانویه 2.1 میلیارد دلاری در طول عمر نسبتا کوتاه آن است. مجموعه اخیر Meebits حدود 420 میلیون دلار به دست آورده است. Bored Ape Yacht Club بیش از 1.3 میلیارد دلار فروش ثانویه داشته است، در حالی که Mutant Ape Yacht Club 986 میلیون دلار است.

چرا آزمایشگاه لارو فروخت؟
قبل از اعلام، Larva Labs و Yuga Labs دو رقیب اصلی در فضای NFT بودند. اکنون با دو مجموعه خیمه شب بازی تحت یک مالک، ممکن است یک غول جدید NFT در حال ساخت باشد.

این یک تغییر قابل توجه نسبت به یک هفته پیش است، زمانی که این دو شرکت به دلیل اتخاذ رویکردهای بسیار متفاوت نسبت به مجموعه های خود شناخته شده بودند. Larva یکی از اولین محرک‌ها در فضای NFT اتریوم بود، اما رهبران پروژه زمانی که بازار کلی در سال 2021 افزایش یافت، رویکردی غیرممکن داشتند.

در پاسخ به تقاضای فزاینده، یوگا روش خود را تغییر داد و به‌عنوان یک باشگاه فقط برای اعضا دوباره ساختار یافت و نه تنها محصولات داغ NFT، بلکه مزایای ذخیره‌سازی افراد مشهور را نیز به خریداران ارائه کرد.

این اختلافات تنها در ماه های اخیر آشکارتر شده است. با توجه به اینکه Larva IP مجموعه‌های اصلی خود را به Yuga می‌فروشد، سازندگان Bored Ape در موقعیتی قطبی هستند که همه چیز را متزلزل کنند و احتمالاً به برخی از شکایات تاریخی دارندگان CryptoPunks NFT قبلی رسیدگی کنند.

غول ها به نیروها بپیوندند
Larva به عنوان یک تیم دو نفره، جان واتکینسون و مت هال شروع شد. آنها مجموعه اولیه CryptoPunks را در سال 2017 ایجاد کردند و 90 درصد از 10000 NFT کل اتریوم خود را به صورت رایگان به هر کسی که می‌خواهد برش دهد ارائه می‌کند. با گذشت زمان، این مجموعه در فضایی بسیار جوان NFT ارزش پیدا کرد. قیمت و محبوبیت NFT زمانی که بازار در اوایل سال 2021 به اوج خود رسید، افزایش یافت.

مالکیت CryptoPunks زمانی که میانگین قیمت فروش در ژانویه 2021 از مرز پنج رقمی عبور کرد، به نمادی از وضعیت در فضای NFT تبدیل شد. تا ماه اوت به دلیل یک شوق NFT در مقیاس کامل به شش رقم افزایش یافت. تنها در آگوست 2021 حدود 670 میلیون دلار کریپتوپانک در بازار ثانویه فروخته شد.

Bored Ape Yacht Club پس از CryptoPunks در مارس 2021 راه‌اندازی شد. از تاکتیک مشابهی برای نفوذ به بازار استفاده کرد و 10000 آواتار NFT را راه‌اندازی کرد، اما هرکدام دارای ویژگی‌های تصادفی بودند. سپس پروژه امتیاز را گرفت

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *