با باز شدن بازارها در هفته جاری علیرغم افزایش قابل توجه قیمت نفت، دلار کانادا در برابر دلار کاهش یافت. تحلیلگران معتقدند که واگرایی در قیمت نفت خام و CAD احتمالا موقتی است، اگرچه این اولین بار نیست که همبستگی سنتی نفت و لونی شکسته می شود.

در زمان نگارش این مقاله، CAD حدود نیم درصد در برابر دلار آمریکا برای سال 2022 تا به امروز کاهش یافته بود. این علیرغم افزایش 60 درصدی قیمت جهانی نفت خام و افزایش 34 درصدی شاخص معیار Western Canada Select در همان بازه زمانی است.

برای سرمایه گذارانی که فیات کانادا را به عنوان “ارز نفتی” طبقه بندی می کنند، این انتظار وجود دارد که ارزش آن همزمان با قیمت نفت افزایش و کاهش یابد. بنابراین، اقدام قیمت این هفته یک شوک خواهد بود. با این حال، تحلیلگران بانک CIBC کانادا می گویند که رابطه بین CAD و نفت سال هاست که در حال تغییر است. بسیاری از معامله گران فارکس به سادگی درک نکرده اند که همه چیز تغییر کرده است.

در یک تحلیل بازار، واحد تحقیقات ارزی CIBC نوشت: «علیرغم آنچه که ما از نظر ثبات CAD در مواجهه با قیمت‌های بی‌نوسان نفت خام شاهد بودیم، شواهد آماری در حال ایجاد است که از مفهوم پیوند ضعیف‌تر بین نفت و CAD حمایت می‌کند. برای مطابقت با کاهش اختلاف منافع کانادا و ایالات متحده.

تحقیقات CIBC نشان می‌دهد که هزینه‌های سرمایه و سرمایه‌گذاری در بخش نفت کانادا از تقریباً چهار درصد تولید ناخالص داخلی در اواخر سال 2014 به کمی بیش از یک درصد در سال 2021 کاهش یافته است.

نکته مهم این است که افزایش قیمت نفت دیگر تمایلی به افزایش اشتغال، رشد درآمد یا تورم ندارد. CIBC نوشت: «این جداسازی به این معنی است که قیمت نفت تأثیر کمتری نسبت به گذشته بر سیاست پولی بانک مرکزی کانادا (BoC) دارد.

«اگر دوره اواخر سال 2018 را در نظر بگیریم، زمانی که مخارج سرمایه در بخش نفت کانادا کاهش خود را به پایان رسانده بود، این همبستگی به طور کامل ناپدید می شود، حتی گاهی اوقات در قلمرو منفی فرو می رود. سرمایه گذاران دیگر به قیمت نفت به عنوان محرک نرخ بهره نسبی بین کانادا و آمریکا نگاه نکرده اند.

با نگاهی دقیق به 12 ماه گذشته، این همبستگی از بین رفته است. مسلماً این پنجره بسیار کوچکی است که نمی‌توان بیانیه‌ای جامع در مورد اینکه نفت چگونه روی لونی تأثیر می‌گذارد یا نه، بیان کرد. نفت تنها یک عامل است و سال گذشته تغییرات بزرگی در انتظارات از سیاست بانک مرکزی ایجاد کرده است. چه پیامدهای همه گیر یا تنش های ژئوپلیتیکی باشد، محرک های پشت سر قیمت های CAD بسیار گسترده تر از قیمت نفت خام بوده اند.

از دست دادن همبستگی نفت و دلار کانادا ممکن است بد نباشد
علیرغم اختلالی که ممکن است باعث شود معامله گران فارکس درگیر تحلیل های بنیادی شوند، CIBC می گوید که همبستگی ملایم بین CAD و قیمت نفت یک پیشرفت مطلوب برای شرکت های نفتی بالادستی کانادا است. این بدان معناست که درآمدهای ارز خارجی آنها کمتر به هوس افزایش و کاهش نرخ ارز لونی تبدیل می شود.

آنها در موقعیت بهتری برای بهره مندی از مزایای افزایش قیمت نفت خام در هر بشکه بدون کاهش سودآوری با افزایش ارزش دلار کانادا خواهند بود. از طرف دیگر، اگر قیمت نفت از بالاترین سطح اخیر شروع به عقب نشینی کند، نباید تقاضا برای لونی را کاهش دهد، چیزی که در گذشته انتظار داشتیم ببینیم.

پویایی ضعیف تر نفت به دلار همچنین می تواند به طور بالقوه منجر به کاهش میزان استفاده شرکت های نفتی داخلی کانادا از پوشش ارزی برای کاهش ریسک نوسانات نرخ ارز شود که اغلب شامل خرید دلار کانادایی بیشتر می شود.

به طور مشابه، کاهش همبستگی می‌تواند در دوره‌هایی که قیمت‌های جهانی نفت در حال کاهش است، و به‌ویژه اگر تغییری به سمت موقعیت‌های پوشش ریسک در مقیاس بزرگ صورت گرفته باشد، به لونی کمک کند.

حمایت از بازار می تواند به دلیل نسبت های پوششی پایین تر و کاهش قیمت نفت تحریک شود، که ممکن است به طور بالقوه منجر به افزایش تقاضای مرتبط با پوشش ریسک برای دلار کانادا شود.

CIBC می‌گوید که همچنان به پیش‌بینی تضعیف ملایمی در لونی در دو سه ماهه آینده ادامه می‌دهد، با این حال این کاهش احتمالی در قیمت نفت کمتر از تغییرات در سیاست پولی بانک مرکزی کانادا است.

ما البته از درگیری اوکراین و شگفتی های صعودی در تورم که قبلاً رخ داده است آگاه هستیم. با این وجود، ما در 100 امتیازی که از بانک کانادا و فدرال رزرو ایالات متحده در سال 2022 انتظار داریم، ایستاده ایم و احتمال افزایش بیشتر برای سال های 2023 و 2023 وجود دارد.

یک وضعیت مشابه در سال 2020
اولین باری که تحلیلگران به طور گسترده به شکست همبستگی بین CAD و قیمت نفت اشاره کردند در ماه مه سال 2020 رخ داد، زمانی که لونی در حالی که قیمت نفت به شدت کاهش یافت، ثابت ماند.

دلار کانادا در بحبوحه سقوط تاریخی که شاهد منفی شدن قیمت های آتی نفت خام برای اولین بار بود، به طرز عجیبی افت کرد. در حالی که سایر ارزهای وابسته به نفت مانند کرون نروژ و پزو مکزیک سقوط کردند، لونی ارزش خود را حفظ کرد و تنها 0.7 درصد در برابر دلار کاهش یافت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *