روش استفاده از ترکیب سطوح فیبوناچی با الگوهای کندل استیک

طریقه‌ی ترکیب سطوح فیبوناچی با الگوهای کندل استیک

با توجه به جلسات برگزار شده و نکاتی که تاکنون در کلاس‌ها ذکر شده است، مطمئنا به این نتیجه رسیده‌اید که از طریق ترکیب ابزار و سطوح فیبوناچی با سطوح حمایت و مقاومت و خطوط روند، می‌توان یک ایده‌ی تجاری ساده و در عین حال عالی و کاربردی خلق کرد. با این وجود داستان همچنان ادامه دارد و ابزار بسیار دیگری وجود دارند که لازم است با آن‌ها آشنا باشید. در این قسمت روش ترکیب سطوح فیبوناچی با الگوهای کندل استیک را با استفاده از دانش و اطلاعاتی که در ذهن دارید، تحت بررسی قرار می‌دهیم.
در ترکیب سطوح فیبوناچی با الگوهای کندل استیک یا شمعی، کندل‌هایی جامع مد نظر قرار می‌گیرند. در صورتی که می‌توانید زمان تحلیل رفتن فشار خرید و فروش را تعیین کنید، به سرنخی می‌رسید که با توجه به آن می‌توانید زمان احتمالی ادامه یافتن روند قیمت را تعیین کنید. ترکیب فیبوناچی با الگوهای کندل استیک به اختصار شمعدانی‌های فیبوناچی یا پایه‌های فیبو نامیده می‌شود. در ادامه برای بررسی دقیق‌تر کاربرد این روش، به حل یک مثال می‌پردازیم.
در زیر نمودار 1 ساعته‌ی ارزهای یورو و دلار آمریکا را مشاهده می‌کنید.


نمودار 1 ساعته‌ی ارزهای یورو و دلار آمریکا

به نظر می‌رسد که روند تغییرات این جفت ارزهای آمریکایی در طی هفته‌ی گذشته نزولی بوده است. اما در ادامه در این روند توقف ایجاد شده است.
سوال این است که آیا می‌توان شانس دخول به این روند نزولی را پیدا کرد؟ ممکن است سوال کنید که معنای این چیست، پاسخ این سوال با استفاده از سطوح فیبوناچی مشخص می‌شود. با توجه به نمودار داده شده، بالاترین نوسان در 1.3364 دلار در تاریخ 3 مارس رخ داده است و در مقابل پایین‌ترین نوسان در 1.2533 در تاریخ 6 مارس تعیین شده است.
ممکن است تصمیم بگیرید که پس از بررسی وضعیت نمودار در آخر هفته، به یک معامله وارد شوید. بهتر است به نمودار زیر توجه داشته باشید.


ارزهای یورو و دلار آمریکا

توصیه‌ی ما این است که صبر کنید، چرا که با باز کردن بی‌مقدمه‌ی نمودارها، مشاهده خواهید کرد که EUR/USD در نقطه‌ای بسیار بالاتر از آخرین قیمت خود در روز جمعه قرار گرفته است. با توجه به قرارگیری سطوح فیبوناچی در نقطه‌ی 50%، بسیاری از خریداران جفت ارزها را با قیمت بیشتری خریداری نموده‌اند.
در نهایت تصمیم‌گیری با شما خواهد بود که منتظر مانده و ببینید که آیا سطوح فیبوناچی در نقطه‌ی 61.8% باقی خواهند ماند یا نه. می‌بینیم که آخرین استیک روندی صعودی داشته است؛ از کجا معلوم، ممکن است قیمت به روند صعودی خود ادامه دهد.


نمودار 1 ساعته یورو در مقابل دلار آمریکا

با دقت به نمودار نگاه کنید، می‌بینید که دوجی پایه بلند در سطح فیبوناچی 61.8% به وجود آمده است. با توجه به دروس قبلی، می‌توان به این نتیجه رسید که این یک استیک یا شمع کامل است. سوال این است که آیا در فشار خرید تحلیل ایجاد شده است؟ آیا سطح مقاومت در سطوح فیبوناچی حالت نگه‌دارنده پیدا کرده‌اند؟ احتمال بروز این اتفاقات وجود دارد. بیشتر معامله‌گران نیز به این احتمالات تکیه کرده‌اند.
اما آیا زمان فروش فرا رسیده است؟ نمی‌توان به قطعیت گفت؛ از اینجا می‌توان به اهمیت مدیریت ریسک پی برد. با این وجود می‌توان احتمال بازگشت را نیز مثبت در نظر گرفت.
نمودار زیر را در نظر بگیرید.


نمودار یورو در مقابل دلار آمریکا

در صورتی که بعد از به وجود آمدن دوجی خرید خود را انجام داده باشید، سود بسیار خوبی را به دست خواهید آورد. درست بعد از تشکیل شدن دوجی، سطح قیمت پیش از این که سقوط کند، روند صعودی پیدا کرد. به شمع‌های قرمز رنگ دقت کنید، با توجه به این شمع‌ها می‌توان نتیجه گرفت که خریداران تمایلی به خرید نداشته و از انجام معامله خسته بوده‌اند. این باعث شده که فروشندگان عقب نشینی کنند و وضعیت را تحت کنترل داشته باشند. در آخر می‌بینیم که قیمت به طور مجدد به نوسان پایین رسیده است. این روند نزولی حدود 500 پیپ بوده است که می‌توانست به تجارت شما کمک بسیار بزرگی کند.
با جست و جو برای مشخص شدن پایه‌های فیبوناچی، مزایای بسیاری را برای شما به همراه خواهد داشت. این پایه‌ها می‌توانند به شما سیگنال دهند که آیا سطوح فیبوناچی را می‌توان نگه داشت یا نه.
در صورتی که با توجه به نمودار به این نتیجه برسید که قیمت روی سطح فیبو باقی می‌ماند، احتمال این که بعضی از معامله‌گران سفارشات خود را در این سطوح انجام دهند، زیاد خواهد شد. ممکن است که این جریان تثبیت بیشتری پیدا کند و سطوح مقاومتی و حمایتی واقعا در این سطح از قیمت به وجود آیند.
یکی دیگر از مزایای استفاده از پایه‌های فیبوناچی این است که با تشکیل شدن آن‌ها، لزومی ندارد معاملات زیادی را در سطوح فیبوناچی انجام دهید. ممکن است با نگاه کردن به محدوده و بدون در نظر داشتن سطوحی خاص این نگرانی را پیدا کنید که آیا سطوح مقاومتی و حمایتی باقی خواهند ماند؟ این نقطه‌ای است که می‌توانید از دانش خود در ارتباط با اشکال شمعی و ترکیب سطوح فیبوناچی با الگوهای کندل استیک استفاده کنید.
با توجه به مبحث ترکیب سطوح فیبوناچی با الگوهای کندل استیک این امکان برای شما وجود دارد که منتظر یک شمع فیبوناچی که دقیقا در قسمت بالا یا پایین سطح فیبو تشکیل شده است بمانید و منتظر صدور تاییدیه برای ثبت سفارش باشید.
در صورتی که پایه‌های فیبوناچی ایجاد شوند، تنها می‌توانید وارد معامله‌ای شوید که با قیمت بازار انجام می‌شود؛ در واقع در این حالن تاییدیه‌ی اصلی برای ثبت سفارش در اختیار شما قرار دارد و اطمینان خواهید داشت که سطح فیبو می‌تواند قیمت را نگه دارد.

طریقه‌ی ترکیب سطوح فیبوناچی با الگوهای کندل استیک