روش استفاده از سطوح گسترشی فیبوناچی به چه شکل است؟

روش استفاده از سطوح گسترشی فیبوناچی

یکی از مهم‌ترین کاربردهای ابزار فیبوناچی برای دست یافتن به اهداف است. در این جلسه قصد داریم روش استفاده از سطوح گسترشی را مورد بررسی قرار دهیم. هنگامی که روند صعودی است، هدف معامله‌گران از انجام معاملات این است که تجارت خود را در سطح گسترش قیمت فیبوناچی به سود برسانند.
برای تعیین سطوح فیبوناچی اکستنشن یا گسترشی، از سه کلیک ماوس استفاده می‌شود. در ابتدا باید روی سویینگ کف اصلی کلیک کرده، مکان نما را مشخص و در پایان سویینگ سقف (آخرین سقف نوسان) را انتخاب کنید. در ادامه باید با رها کردن مکان نما، روی تک تک سطوح اصلاحی کلیک کنید. از این طریق می‌توانید با مشخص شدن نسبت و سطح قیمت مربوطه، سطوح گسترشی فیبوناچی را مشاهده کنید.

 

 

روش استفاده از سطوح گسترشی فیبوناچی در روند صعودی

روش استفاده از سطوح گسترشی در روند صعودی را با استفاده از نمودار USD/CHF مورد بررسی قرار می‌دهیم.


USD/CHF

سطح فیبو 50% بعد از اجرای سه آزمون به عنوان سطح حمایتی انتخاب می‌شود. پس از آن روند صعودی یک جفت ارز در نمودار از سر گرفته می‌شود. در نمودار بالا افزایش قیمتی که در بالاتر از نوسان بالای پیشین رخ داده، مشخص شده است. در اینجا با استفاده از ابزار فیبوناچی، بهترین نقطه برای کسب سود را روی نمودار مشخص می‌کنیم.


نمودار USD/CHF

وقایع پیش آمده پس از به وجود آمدن نوسان‌های اصلاحی پایین به شرح زیر هستند:
• در کل مسیر، قیمت به سطح 61.8% بالا می‌رسد و با نوسان بالای پیشین در یک راستا قرار می‌گیرد.
• سپس با رسیدن قیمت به سطح 38.2%، این سطح به عنوان سطح حمایتی مد نظر قرار می‌گیرد.
• در ادامه قیمت به سطح 100% که سطح مقاومتی است رسیده و برمی‌گردد.
• پس از گذشت چند روز قیمت پیش از این که به سطح مقاومت برسد، دوباره به سطح 61.8% بالا راه می‌یابد.
با توجه به این مثال، با انجام معامله در تمامی سطوح 61.8%، 38.2% و 100% می‌توانید به سودی قابل توجه دست پیدا کنید. در ادامه به بررسی روش استفاده از سطوح گسترشی فیبوناچی در روند نزولی می‌پردازیم.

روش استفاده از سطوح گسترشی در روند صعودی

روش استفاده از سطوح گسترشی فیبوناچی در روند نزولی

هنگامی که روند نزولی است، هدف اصلی که با انجام معامله‌ای کوتاه مدت در سطوح گسترشی به سود برسیم؛ به این دلیل که به طور معمول بازار در این سطوح در حالت حمایتی قرار می‌گیرد. نمودار زیر مربوط به نمودار 1 ساعته EUR/USD است که یک روند نزولی دارد.


EUR/USD

می‌بینیم که کندل یا شمع دوجی شکل دقیقا زیر سطح فیبوی 61.8% قرار گرفته است. در ادامه با معکوس شدن و برگشت سطح قیمت، فروشندگان به خط روند بازگشته و قیمت به کف نوسان پایین رسید. در ادامه روش استفاده از سطوح گسترشی برای دست یافتن به بهترین موقعیت جهت فروش و کسب سود در سطح اصلاحی 61.8% را تحت بررسی قرار می‌دهیم.


نمودار 1 ساعته EUR/USD

اتفاقات رخ داده پس از معکوس شدن و برگشت قیمت از سطح فیبوناچی اصلاحی به شرح زیر هستند:
• قیمت در سطح 38.2% حمایت قرار می‌گیرد.
• سطح 50% درصد به عنوان سطح حمایتی اولیه مشخص شده و در نهایت این سطح به سطح کسب سود تبدیل می‌شود.
• سطح 61.8% پیش از قیمت برای آزمایش نوسان پایین پیشین نزول پیدا کند، به عنوان سطحی مناسب برای کسب سود تعیین شد.
• با توجه به اتفاقاتی که در ادامه رخ می‌دهند، سطح گسترشی 100% به عنوان سطوح حمایتی عمل کرده است.
احتمال کسب سود با انجام معامله در سطوح 38.2%، 50% و 61.8% وجود دارد؛ چرا که تمامی این سطوح به عنوان سطوح حمایتی عمل می‌کنند و بسیاری از معامله‌گران این سطوح را برای کسب سود مد نظر قرار می‌دهند.

 

 

 

جمع بندی
با توجه به مثال‌های ذکر شده، قیمت در سطوح گسترشی فیبوناچی کمی به حالت مقاومت یا حمایت نزدیک می‌شود؛ البته این یک رویداد همیشگی نیست. با استفاده از این سطوح می‌توانید موقعیت کسب سود را تنظیم کرده و در مدیریت ریسک موفق عمل کنید‌. با این وجود در این بین احتمال وقوع یک سری مشکلات وجود دارد.
یکی از مهم‌ترین مشکلات این است که به هیچ وجه نمی‌توان فهمید که کدام سطح گسترش باعث ایجاد مقاومت شده است؛ در واقع هر یک از این سطوح ممکن است به عنوان سطح حمایتی یا مقاومتی عمل کنند.
از دیگر مشکلات این است که نمی‌توان تشخیص داد که برای رسم سطوح گسترشی باید از کدام نوسان پایین استفاده شود؛ یک راه حل این است که کار را از آخرین کف نوسان آغاز کنیم، مانند کاری که در مثال‌های ذکر شده انجام دادیم.
در روش دیگر نیز می‌توان از طریق کمترین نوسان پایین در 30 شمع پایانی اقدام کرد. به طور کلی لازم است که دانش و منطق خود را برای استفاده سطوح گسترشی به کار گیرید و تشخیص دهید که روند حاکم بر بازار تا چه مدت ادامه می‌یابد.

 

سطوح فیبوناچی اکستنشن یا گسترشی‌