آشنایی با الگوی سر و شانه یکی از الگوهای تحلیل تکنیکال

الگوی سر و شانه

الگوی سر و شانه

در میان انواع الگوی بازگشتی تحلیل تکنیکال قیمت، یکی از الگوها، الگوی سر و شانه است. الگوی بازگشتی به الگویی گفته میشود که در نمودار بعد از ایجاد الگو، روند قیمت تغییر میکند.
در الگوی سر و شانه، در طی حرکت صعودی نمودار، یک قله به نام شانه شکل گرفته و بعد از آن یک قله با ارتفاع بیشتر به نام سر ایجاد میشود، مجددا روند صعودی و نزولی تکرار شده و یک قله هم ارتفاع با شانه اول ایجاد میشود که به آن شانه دوم میگویند.
پایین ترین نقاط نمودار در فرورفتگی های ایجاد شده با یک خط به هم متصل میشود که خط گردن را شکل میدهد.
این خط نشانه ای است که میتواند ورود یا خروج از معامله را به خریداران و فروشندگان نشان دهد.

معمولا خط گردن در الگوی سر و شانه دارای شیب صعودی و نزولی است که اگر شیب به سمت پایین متمایل باشد، نشانه ی مطمئن تری را به کاربر ارائه میدهد.

نمودار بالا مثالی از این الگو است که در آن می توان نقاط هدف معامله را به کمک نمودار مشخص نمود.
همانطور که مشاهده میکنید، سر همان قله وسط است که بین دو شانه قرار گرفته است. کسانی که قصد ورود به یک معامله بر حسب الگوی سر و شانه دارند، بهتر است از نقاط زیر خط گردن ورود خود را رقم بزنند.
هر ورود یا سرمایه گذاری به نقطه ی هدف نیاز دارد که میتوان با اندازه گیری ارتفاع قله سر، به نقطه هدف دست یافت.
فاصله خط گردن تا قله سر را میتوان محاسبه کرده و آن را نقطه هدف قرار داد.

این ارتفاع همان میزان تغییر روند قیمت است که نمودار بعد از شکست خط گردن، آن را طی میکند. و به عبارتی دیگر، کاهش قیمت ناگهانی، حداقل به اندازه ارتفاع مذکور خواهد بود. 

عده ای علاقمند به ماندن در معامله جهت افزایش افت قیمت هستند، اما توصیه میشود بیش از نقطه هدف ریسک نکرده و اگر بنا به هر دلیل متمایل به ادامه کار هستید، ریسک تغییرات ناگهانی بعد از آن را بپذیرید. 

آشنایی با الگوی سر و شانه به صورت معکوس

این الگو شبیه الگوی ذکر شده در بالاست و تنها تفاوت آن در شروع حرکت آن است. الگوی سر و شانه معکوس در اثر حرکت نزولی نمودار شکل میگیرد. بعد از این حرکت نزولی و بعد از ایجاد دره اول، شانه ایجاد شده، سپس الگو به خط گردن نزدیک شده و مجدد نزول می کند، در اثر این افت، دره عمیق تر یا سر شکل گرفته و با تکرار این روند، شانه دوم شکل میگیرد که هم تراز شانه اول میباشد.

خط گردن در این الگو دو قله را به هم وصل کرده و نقطه ورود به معامله را مشخص میکند.
ورود به معامله طبق الگوی سر و شانه معکوس، بالای خط گردن در نظر گرفته میشود.
هدف نیز مانند روش ذکر شده در بالا، تعیین شده و بعد از آنکه قیمت با قدرت خط گردن را شکست، سیر صعودی، حداقل به اندازه ارتفاع هدف خواهد بود. یعنی به اندازه ارتفاع خط گردن و دره !

طریقه محاسبه سود

میزان سود معامله گر، اگر به میزان اندازه ای که در بالا ذکر شد، باشد، میتوان گفت سود مناسبی حاصل شده است، اما اگر کسی بخواهد سرمایه خود را برای کسب سود بیشتر، در معامله نگه دارد، توصیه میشود، این ریسک را با بخشی از سرمایه خود انجام دهد.
هستند کسانی که بر حسب تکنیک های مدیریت سرمایه، بخشی از سود خود را خارج کرده و باقی کار را با تنها نیمی از سرمایه خود ادامه میدهند.
اگر در نمودار نشانه های مناسبی مبنی بر افزایش روند قیمت یا کاهش بیشتر آن سراغ دارید، میتوانید معامله را باز بگذارید و به سود سرمایه خود اجازه رشد بیشتر بدهید. 

بروکر لیست ، مرجع بروکر های مخصوص ایرانیان