نحوه تشخیص روند در بازار فارکس

نحوه تشخیص روند در بازار فارکس

یکی از مهم ترین موضوعاتی که معامله گران باید با آن آشنایی داشته باشند نحوه تشخیص روند در بازار فارکس می باشد. در واقع برای ورود به بازار و تشخیص فرصت های مناسب برای معاملات سود ده باید بتوانیم نوع بازار را تعیین نموده و جهت روند را مشخص نماییم. اصولا محیط بازار دارای سه سناریو است:

  • روند صعودی
  • روند نزولی
  • روند رنج یا خنثی

بازار روند دار به بازاری گفته می شود که قیمت جهت مشخصی را دنبال می کند و حرکت آن کاملا متمایل به یک سمت مشخص می باشد. توجه داشته باشید که در بازار روند دار حرکت قیمت گهگاهی به صورت کوتاه مدت خلاف جهت حرکت می کند. اما بازه های طولانی تر زمانی روی نمودار نشان می دهد که جهت حرکت قیمت ثابت بوده و تنها در برخی از نواحی قیمت در حال استراحت برای ادامه روند می باشد.

بازار روند دار

در بازار صعودی روند به این گونه است که قیمت سقف های بالا تر و کف های بالا تر ایجاد می کند و در روند نزولی قیمت سقف پایین تر و کف پایین تر تشکیل می دهد. در بازار روند دار معامله گران با تجربه در جفت ارز های اصلی با استراتژی های دارای روند وارد معامله می شوند. زیرا این جفت ارز ها به دلیل این که دارای نقدینگی بالا تری می باشند، بیشتر تمایل دارند که در جهت روند حرکت کند. نقدینگی بالا باعث افزایش تحرکات قیمت شده و هرچه تحرکات قیمت بیشتر باشد فرصت های ایجاد شده برای معاملات نیز بیشتر خواهد بود.

نقش ADX در تشخیص روند در بازار فارکس

یکی از روش های تشخیص روند در بازار فارکس استفاده از اندیکاتور ADX می باشد. این اندیکاتور دارای بازه بین صفر تا صد می باشد که نشان دهنده میزان قدرت حرکت قیمت در بازار می باشد. در اکثر موارد اگر ADX بالاتر از 25 باشد می توان نتیجه گرفت که قیمت دار روند می باشد و یا روند حرکت قیمت در حال قوی تر شدن است. با این وجود باید توجه داشته باشید که ADX قادر به پیش بینی آینده نیست و جهت حرکت قیمت را نیز از نظر صعودی یا نزولی بودن نمی تواند تعیین کند. در واقع این اندیکاتور تنها می تواند قدرت حرکت قیمت را در یک بازه 0 تا 100 مشخص کند. عدد مشخص شده بر روندهای صعودی و نزولی همواره یک عدد مثبت خواهد بود. به تصویر زیر دقت داشته باشید اندیکاتور ADX عددی مثبت و بالاتر از 25 را نشان می دهد که نشان دهنده قدرت روند نزولی می باشد.


میانگین متحرک برای بازار روند

اندیکاتور میانگین متحرک نیز می تواند در تشخیص روند در بازار فارکس به شما کمک کند. به این صورت که شما باید سه میانگین متحرک ساده با دوره های 7 و 20 و 65 را روی نمودار قرار دهید و منتظر برخورد کردن این سه میانگین متحرک بمانید.
اگر میانگین متحرک با دوره 7 بالاتر از میانگین متحرک 20 دوره ای قرار گیرد و میانگین متحرک 20 دوره ای بالاتر از میانگین 65 دوره ای باشد، می توان نتیجه گرفت که روند صعودی است.


میانگین متحرک در روند صعودی

حال اگر میانگین متحرک 20 دوره ای بالاتر از میانگین 7 دوره ای بوده و میانگین 65 دوره ای بالاتر از 20 دوره ای باشد، روند نزولی را در بازار شاهد خواهیم بود.


میانگین متحرک در روند نزولی

نکته ای که باید آن را در نظر داشته باشید این است که بازار در 70 تا 80 درصد موارد در حالت رنج و خنثی قرار دارد و زمانی که حرکات قیمت از حالت خنثی خارج می شوند، می توان گفت که بازار روند دار است. اگر باند های بولینگر را با انحراف معیار 1 و باند دیگر را با انحراف معیار 2 در نظر بگیرید، سه ناحیه قیمتی در بازار شکل می گیرد:

  • منطقه فروش
  • منطقه خرید
  • منطقه خنثی

نواحی سه گانه خرید، فروش و خنثی روی نمودار

منطقه فروش

ناحیه ای که در میان دو باند پایین مربوط به باند های انحراف معیار 1 و 2 قرار دارند منطقه فروش می باشد. توجه داشته باشید تنها زمانی که قیمت در میان باند بسته شود می توان این ناحیه را منطقه فروش در نظر گرفت.

منطقه خرید

نواحی میانی دو باند بالایی بولینگر مربوط به انحراف معیار 1 و 2 را منطقه خرید در نظر می گیریم. در این مورد نیز قیمت باید در میان دو باند بسته شود.

منطقه خنثی

ناحیه بین باند های انحراف معیار 1 را می توان منطقه خنثی در نظر گرفت. زیرا قیمت جهت مشخصی نداشته و در تلاش است جهت حرکت خود را پیدا کند.