تفاوت اصلاح و تغییر روند

تفاوت اصلاح و تغییر روند

در این مطلب به طور اختصاصی تفاوت اصلاح و تغییر روند را مورد بررسی قرار خواهیم داد. یکی از موقعیت هایی که ممکن است برای شما نیز اتفاق افتاده باشد این است که در یک روند نزولی به نظر می رسد که قیمت تغییر روند داده و شروع به حرکت به سمت بالا نموده است در این شرایط وارد معامله خرید می شوید و در مدت کوتاهی متوجه می شوید که تشخیص شما اشتباه بوده و این موقعیت تنها یک اصلاح در روند نزولی بوده است نکته برای پیشگیری از خطاهای این چنینی بهتر است که تفاوت های این دو را را به خوبی یاد بگیرید و در نمودار مورد بررسی قرار دهید.

عکس

اصلاح قیمت چیست؟

اصلاح قیمت در واقع حرکتی است که قیمت به صورت موقت در خلاف جهت روند اصلی انجام می دهد. اما در مدت کوتاهی متوقف شده و حرکت خود را در جهت روند را از سر می گیرد.

اصلاح روند

تغییر روند چیست؟

تغییر روند شرایطی است که قیمت به انتهای روند رسیده و شروع به حرکت برخلاف جهت روند می کند. در این شرایط روند صعودی تبدیل به روند نزولی می شود و روند نزولی نیز به صعودی تغییر حالت می دهد. در چنین موقعیتی گفته می شود که تغییر روند اتفاق افتاده است.

تغییر روند

عملکرد معامله گران در هنگام عدم تشخیص تفاوت اصلاح و تغییر روند

با توجه به این که قانون بازار قانون احتمالات می باشد، هیچ راه قطعی برای این که مشخص شود این حرکت قیمت اصلاح بوده و یا تغییر روند می باشد وجود ندارد.
اگر مهارت کافی در مورد تشخیص تفاوت اصلاح و تغییر روند ندارید، در برخورد با چنین شرایطی معامله گران سه راه پیش رو خواهید داشت.
در صورتی که شاهد بازگشت قیمت بودید می توانید منتظر بمانید که قیمت دوباره به سمت روند حرکت کند. در این شرایط معامله خود را باز نگه داشته و انتظار سود خواهید داشت. اما در این موقعیت ممکن است متوجه شوید که اصلاحی در کار نبوده و تغییر روند اتفاق افتاده است و معامله شما با ضرر مواجه شود.
دومین راهی که پیش پای شما قرار دارد این است که معامله جاری را ببندید و در صورتی که قیمت به سمت روند اصلی حرکت کرد مجددا معامله ای را در جهت روند اصلی باز کنید در این صورت شما می توانید تا حد زیادی جلوی ضرر های احتمالی معامله را بگیرید.
در این گزینه شما می توانید کاملا معامله را ببندید و معامله جدیدی نیز در جهت روند باز نکنید. در واقع به سودی که در بازار به دست آورده اید راضی باشید.
بدیهی است که با وجود احتمالات زیادی که در بازار بورس جهانی وجود دارد همیشه گرفتن بهترین تصمیم کار آسانی نیست. اما به نظر می رسد که بهترین کار این است که در یک معامله تا حد امکان ریسک معامله را کاهش داده و سود و سرمایه فعلی خود را حفظ نمایید.