معرفی بازار رنج

معرفی بازار رنج

در این مطلب به معرفی بازار رنج خواهیم پرداخت و ویژگی های این نوع بازار را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در تعریف بازار رنج، به زبان ساده می توان گفت که این بازار شرایطی است که قیمت در نمودار بین چند سقف و کف به عنوان مقاومت و حمایت حرکت می کند. در واقع قیمت در برخورد به یک مقاومت موفق به شکستن آن نشده و برمی گردد. در برگشت نیز حمایتی وجود دارد که قیمت قادر به عبور از آن نمی باشد.


بازار رنج

نحوه تشخیص بازار رنج

یکی از روش های تشخیص بازار رنج، استفاده از اندیکاتور ADX می باشد. در اندیکاتور ADX توجه داشته باشید که اگر ADX به محدوده زیر 25 برسد نشانه این است که بازار در حالت رنج و خنثی قرار دارد. در واقع هرچه مقدار ADX کمتر شود روند ضعیف تر بوده و بازار به صورت خنثی درمی آید.


تشخیص بازار رنج با استفاده از اندیکاتور ADX

یکی دیگر از روش های تشخیص بازار رنج استفاده از اندیکاتور بولینگر باند می باشد. هنگامی که باندهای بولینگر به سمت یکدیگر متمایل شده و جمع می شوند نشانه رنج بودن بازار می باشد. زمانی که باندها از یکدیگر جدا شده و از هم فاصله می گیرند احتمال حرکت قیمت در یک جهت معین بیشتر شده و بازار از حالت رنج خارج می شود.


تشخیص بازار رنج با استفاده از اندیکاتور ADX

در تصویر بالا مشاهده می کنید که زمانی که قیمت به محدوده رنج در بازار می رسد، باندهای بولینگر نازک شده و به یکدیگر نزدیک شده اند. به این ترتیب متوجه می شویم که نوسانات بازار کاهش یافته و قیمت در بین یک سقف و کف قیمتی در حال نوسان می باشد. در این بازار با نزدیک شدن قیمت به کف معامله گران انتظار دارند که با ورود به معامله خرید به سود برسند و بالعکس، در قسمت سقف معامله گران وارد معامله فروش شده و انتظار برگشت قیمت را دارند.
در کنار اندیکاتور هایی که معرفی شدند ابزارهای دیگری نیز مانند Stochastic یا RSI نیز کمک می کنند تا سقف و کف بازار را بهتر تشخیص دهید. زیرا این اندیکاتورها به خوبی می توانند نقاط اشباع خرید یا فروش را نشان دهند. تصویر زیر مربوط به جفت ارز و GBP/ USD می باشد.


استفاده از اندیکاتور Stochastic به منظور تشخیص سقف و کف

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که بهترین جفت ارزها برای معامله با استفاده از استراتژی بازار رنج جفت ارزهایی هستند که فاقد دلار بوده و اصطلاحا کراس می باشند. در میان جفت ارزهای موجود در بازار جفت ارز EUR /CHF یکی از بهترین موارد برای ترید در بازار خنثی به شمار می روند. زیرا نرخ رشد در اتحادیه اروپا و سوئیس مشابه یکدیگر بوده و همین عامل باعث می شود که دامنه نوسان این جفت ارز تقریباً ثابت بماند. در مجموع اگر بتوانید سقف ها و کف ها را در بازارهای دارایی روند یا رنج پیدا کنید می توانید به راحتی از این بازارها کسب سود نمایید.