ترکیب سطوح فیبوناچی با حمایت و مقاومت (در تحلیل تکنیکال)

رابطه سطوح فیبوناچی با سطوح حمایت و مقاومت

در مقالات قبلی به این موضوع اشاره کردیم که افراد با توجه به ایده‌ای که در ذهن دارند، از سطوح فیبوناچی استفاده می‌کنند. با این وجود می‌توان از این سطوح در موارد بسیاری استفاده کرد و شانس خود را برای تحلیل بهتر افزایش داد. در این قسمت به بررسی مزایای استفاده از ترکیب سطوح فیبوناچی با حمایت و مقاومت می‌پردازیم.
البته سطوح فیبوناچی و ابزاری که به این نسبت‌ها مرتبط هستند می‌توانند بسیار مفید و پر مزیت واقع شوند؛ با این وجود لازم است از آن‌ها به تنهایی استفاده نکنید. برای مثال حتی بهترین فوتبالیست جهان همچون کریستیانو رونالدو و لیونل مسی که به عنوان مهره‌ی اصلی تیم خود شناخته می‌شوند، این لقب را به تنهایی کسب نکرده‌اند؛ آن‌ها این لقب را با همکاری تیم و دیگر یاران فوتبالی خود به دست آورده‌اند، چه بسا بدون این فعالیت تیمی، زدن این تعداد از گل برای آن‌ها امری غیر قابل تصور بود.
به همین ترتیب سطوح فیبوناچی زمانی مفید واقع می‌شوند که آن‌ها را با سایر نسبت‌ها و ابزار تحلیل ترکیب کرد. منظور چیست؟ در ادامه متوجه خواهید شد.

ترکیب سطوح فیبوناچی با سطوح حمایت و مقاومت

ترکیب سطوح فیبوناچی با حمایت و مقاومت

از بهترین روش‌هایی که می‌توانید برای استفاده از ابزار فیبوناچی به کار ببرید، مشخص کردن سطوح حمایت و مقاومت احتمالی و ترکیب فیبوناچی با حمایت و مقاومت است؛ همچنین باید بررسی کرد که آیا این سطوح با سطوح فیبوناچی اصلاحی در یک راستا هستند؟
اگر با توجه به سطوح فیبوناچی از پیش تعیین شده مشخص شود که این سطوح همان سطوح مقاومتی و حمایتی هستند و در ادامه این سطوح با نقاط قیمتی که توسط بسیاری از معامله‌گران بورس مد نظر قرار می‌گیرند ترکیب شوند، شانس بالا رفتن قیمت در نقاط قیمتی مورد نظر شما افزایش خواهد یافت؛ این مفهوم کلیت ترفند استفاده از ترکیب فیبوناچی با حمایت و مقاومت را تعیین می‌کند.
در ادامه با ذکر یک مثال، روش ترکیب فیبوناچی با حمایت و مقاومت را تحت بررسی قرار می‌دهیم.
نمودار زیر تغییرات روزانه‌ی دلار آمریکا و فرانک سوئیس را نمایش می‌دهد.


ترکیب سطوح فیبوناچی اصلاحی با سطوح حمایتی و مقاومتی

با توجه به نمودار و با در نظر داشتن شمع‌های سبز، تغییرات ایجاد شده در ارزش پول این کشورها روند صعودی داشته است. در اینجا به عنوان یک تحلیل گر باید تشخیص دهید که آیا می‌خواهید با روند تغییرات USD/CHF در یک راستا قرار گیرید. در اینجا می‌توانید از نسبت‌های فیبوناچی اصلاحی استفاده کنید، لازم است که در طول استفاده از این ابزار، کمترین سطح یعنی 1.0132 که در 11 ژانویه اتفاق افتاده را به عنوان کف انتخاب کنید، همچنین بالاترین سطح یعنی 1.0899 که در 19 فوریه رخ داده را به عنوان سقف انتخاب کنید. با انتخاب و ترکیب سطوح فیبوناچی با حمایت و مقاومت، نمودار شما حالتی بی‌نقص و زیبا به خود خواهد گرفت.


سطوح فیبوناچی

تعیین نقطه‌ی ورود به معامله

حالا که برای افزایش احتمال تعیین نقطه‌ای جهت ورود مستحکم به یک معامله یک چارچوب تعیین شده است، لازم است بررسی کنیم که بهترین نقطه برای ورود کدام است؟ با بررسی دقیق و با توجه به اطلاعاتی که از قبل به دست آمده، متوجه خواهید شد که سطح 1.0510 از سطوح مقاومتی مناسب در گذشته بوده است و با سطح اصلاحی 50% در یک راستا قرار دارد. اکنون که این سطح شکسته شده است، می‌توان آن را به سطح حمایتی تبدیل نموده و به عنوان نقطه‌ای خوب برای ورود به معامله‌ی خرید در نظر گرفت.


تعیین نقطه‌ی ورود به معامله

در صورتی که سفارش خود را در اطراف سطح ‌50 درصدی فیبوناچی انجام دهید، نتیجه‌ی معامله باعث رضایتمندی شما می‌شود. در ادامه ممکن است شاهد لحظاتی متشنج باشید؛ به ویژه در محک دوم سطح حمایت که در 1 آوریل رخ می‌دهد. با توجه به نمودار می‌بینیم که سطح قیمت در تلاش بوده تا از سطح حمایتی گذر کند، اما توانایی نزدیکی به زیر این سطح را نداشته است. لذا این ارزها بالاترین نوسان را دچار شکست کرده‌اند و روند صعودی را حفظ کرده‌اند. این تنظیمات برای روند نزولی نیز انجام پذیر هستند.

چرا سطوح قیمت به سطوح فیبوناچی اصلاحی واکنش نشان می‌دهند؟

مهم‌ترین نکته این است که سطوح قیمتی را که در گذشته توجه اصلی روی آن‌ها بوده است یافته و روی آن‌ها تمرکز داشته باشید. با تمرکز بر روی این سطوح، شانس این که قیمت بالاتر از این سطوح قرار گیرند افزایش پیدا خواهد کرد. چه مزیتی در ترکیب فیبوناچی با حمایت و مقاومت وجود دارد؟ دلایل مختلفی برای این مورد مطرح است؛ با توجه به مطالبی که پیش‌تر تحت بررسی قرار دادیم، اولین دلیل این است که سطح‌های حمایت و مقاومت پیشین، بهترین مناطق برای انجام معاملات خرید و فروش به شمار می‌روند؛ در واقع تمرکز اصلی بسیاری از معامله‌گران بر روی این سطوح می‌باشد.
دلیل دیگر این است که می‌دانیم که سطوح فیبوناچی اصلاحی، اصلی‌ترین ابزار تحلیل برای اکثر معامله‌گران می‌باشند و آن‌ها به دنبال فرصتی هستند تا بلافاصله در این سطوح پرش کرده و معامله‌ای پر بازده انجام دهند. با وجود این که افزایش قیمت و بیشتر شدن آن از این سطوح تضمین شده نخواهد بود، با این حال از این طریق می‌توانید از داشتن تجارتی امن اطمینان داشته باشید.
سوال این است که آیا این اعداد و سطح‌ها، به معامله‌گران قدرتی می‌دهند؟ به طور کلی توجه داشتن به احتمالات در هر تجارتی بسیار مهم بوده و اسباب انجام آن تجارت است. اگر در جریان معاملاتی که احتمال موفقیت در آن‌ها بیشتر است قرار گرفته‌اید، شانس شما برای انجام معاملات موفق‌تر و کسب سود بیشتر در طولانی مدت افزایش پیدا خواهد کرد.

واکنش سطوح قیمت به سطوح فیبوناچی اصلاحی