WTI پس از بیشترین سقوط در یک دو هفته افسرده می ماند.
موجودی API از -3.069M به -1.3M برای هفته منتهی به 23 دسامبر بهبود یافته است.
فرمان روسیه در مورد توقف صادرات نفت به دلیل جدا شدن از اوپک پلاس، چندان مورد پذیرش بازار قرار نمی گیرد.
شک در چین باز می شود، دلار آمریکا محکم تر فشار نزولی بیشتری بر قیمت نفت وارد می کند.
نفت خام WTI در اوایل پنجشنبه پس از ثبت روند نزولی دو روزه، نزدیک به 78.80 دلار پایین‌تر بود، زیرا خرس‌های کالا به دنبال سرنخ‌های بیشتری برای تمدید آخرین قیمت جنوبی در بحبوحه فصل تعطیلات هستند.

با این حال، خرس‌های نفتی در میان نگرانی‌های کاهش‌یافته از کاهش عرضه و همچنین تردیدهای تازه در مورد تقاضا از سوی چین، کنترل را حفظ می‌کنند. علاوه بر این، وزن طلای سیاه می تواند آخرین چاپ هفتگی داده های سهام نفت خام موسسه نفت آمریکا (API) باشد.

با این حال، سهام هفتگی نفت خام API نسبت به کاهش منفی 3.069 میلیون بشکه ای قبلی، 1.3 میلیون بشکه کاهش یافت.

در جاهای دیگر، محدودیت‌های متعدد بر مسافران چینی، خوش‌بینی قبلی پیرامون قفل این کشور اژدها را معکوس می‌کند و ترس از تقاضای کمتر نفت از سوی بزرگترین مصرف‌کننده کالا در جهان را تجدید می‌کند. اخیراً یک مقام بهداشتی ایالات متحده گفته است: «از 5 ژانویه، تمام مسافران 2 ساله چینی باید دو روز قبل از حرکت آزمایش کووید را انجام دهند.» پیش از این، هند، ژاپن، تایوان و ایتالیا شرایط لازم برای آزمایش کووید را برای بازدیدکنندگان از چین اعلام کردند. همچنین اخباری از رویترز حاکی از ناسازگاری جزئیات ویروس از پکن بود که فروشندگان WTI را اذیت کرد. رویترز گزارش داد: «چین سه مرگ جدید مرتبط با کووید را برای روز سه‌شنبه گزارش کرد، از یک مورد در روز دوشنبه – اعدادی که با آنچه سالن‌های تشییع جنازه گزارش می‌کنند و همچنین با تجربه کشورهای بسیار کم‌جمعیت پس از بازگشایی آنها مطابقت ندارد.»

از سوی دیگر، فرمان روسیه برای توقف صادرات به کشورهایی که از سقف قیمت نفت اتحادیه اروپا تبعیت می‌کنند، با جدا شدن از اوپک پلاس اهمیت خود را از دست داد و از این رو تأثیرات جزئی را بر بازارهای انرژی نشان می‌دهد.

لازم به ذکر است که تشدید تنش بین روسیه و اوکراین به ترس های ناشی از چین برای افزایش بازدهی خزانه داری آمریکا و دلار آمریکا می پیوندد که به نوبه خود بر قیمت نفت خام WTI در فصل تعطیلات تأثیر می گذارد. با این حال، داده‌های هفتگی موجودی رسمی از اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده (EIA) برای یک انگیزه جدید مورد توجه قرار خواهد گرفت.

تحلیل تکنیکال
شکست واضح خط حمایت صعودی سه هفته ای، حدود 78.50 دلار تا زمان چاپ، برای کنترل مجدد خرس های نفت خام WTI ضروری است. در همین حال، مانع 50-DMA در اطراف 81.15 دلار از حرکات صعودی کوتاه مدت قیمت محافظت می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *